ITA's Annual Awards of Excellence - Past Recipients Minimize

 

Theatre for Young Audiences
(Formerly Called Children's Theatre)

1986 Anne Thurman

1987 Donna Stone

1988 Laura Steenveld Hamilton

1989 Nancy Ball

1990 Rives Collins

1991 Lifeline Theatre

1992 Chicago Children's Theatre

1993 Roman Tymschyshyn (Posthumously)

1993 Child's Play Touring Theatre

1994 Susan McDonald

1995 Good Vibes

1996 Jennifer Goran

1997 Chicago Playworks for Young Audiences-David Avcollie

1998 Nancy Maes

1999 Health Works Theatre

2000 CHT of Peoria Park District

2001 Jack Stokes

2002 Aimee-Lynn Newlan

2003 Lisa Portes

2004 Homewood-Flossmoor Summer Theatre (Jill Bonavia)

2005 Appletree Theatre, Theatre for Young People

2006 Children's Theatre of Western Springs

2007 Community Children's Theatre (Peoria Park District)

2008 Alphabet Soup Theatre

2009 Albany Park Theater Project  (Awarded “Excellence in Youth Ensembles)
2010 Victory Gardens Theater (Robert Cornelius)

2011 Barel of Monkeys (Amanda Farrar and Molly Brennan)
2012 Adventure Stage Chicago
2013 The Penguin Project

 

Community Theatre

1986 Joanne Notz

1987 Wallace Smith

1988 Rick Orr

1989 Birdine Groshong

1991 Jim Jewell

1992 No Award Given

1993 Suburban Community Theatre Assoc.

1995 Theatre 7, Decatur

1995 Oak Park Village Players

1997 Quincy Community Theatre - Barbara Rowell

1998 Stage 212, LaSalle

1999 Jean Fleszewski

2000 Alton Little Theatre

2001 Jon W. Lynn

2002 Community Players of Streator

2003 Theatre of Western Springs

2004 Curt Flowers, Monticello Theatre Association

2005 F.A.C.E. Fine Arts County of Effingham

2006 Music On Stage

2007 Chase Park Theatre

2008 Springfield Theatre Centre

2009 Theatre Nebula

2009 Up & Coming Theatre
2010 Toni Higgins-Thrash

2011 Members of Kirk Players (Sheila Bourque)
2012 AgeQuake Theatres
2013 Floyd A. May


Creative Drama

1990 Evanston-Skokie School Dist. 65

1991 Penny Choice

1992 Carol Ann Piggins

1993 B J Wagner

1994 Karen Erickson

1995 Kat Matassarin

1996 Marjorie Mitchell

1997 Lynn Stevenson

1998 Susan Applebaum

1999 Karl Androes, Whirlwind

2000 Chicago Shakespeare's Team Shakespeare

2001 Anne Lefkovitz

2002 Lizanne Wilson

2003 Jason Ewing

2004

2005 Amy Ressler

2006 Arlington Pediatric Therapy

2007 Dramagirls Program, Redmoon Theatre

2008 Mel Ludington

2009 David Knezz
2010 Betsy Quinn

2011 Steppenwolf for Young Adults (Megan Schuchman)
2012 Laurel Serleth
2013 Nancy Alban


Professional Theatre

1986 Steve Scott

1987 League of Chicago Theatre

1988 International Theatre Festival

1989 Actors' Equity

1990 Illinois Arts Alliance

1991 The Saints

1992 Sheldon Patinkin

1993 Barbara Gaines

1994 Jonathan Arbarbanel

1995 Glenna Syse

1996 Richard Friedman

1997 Theatre Building Chicago (Ruth Higgins/Joan Mazzonelli)

1998 Jo Forsberg

1999 Rick Paul

2000 Little Theatre on the Square

2001 Chicago Dance and Music Alliance

2002 Lookingglass Theatre Company

2003 Allan Chambers

2004 Eunice Joffe

2005 Todd Koeppl & Marty Lazarus, Chicago Spotlight

2006 Athenaeum Theatre and Fred Solari (posthumas)

2007 Russ Tutterow, Chicago Dramatists

2008 Illinois Shakespeare Festival

2009 DCA Theater - Chicago Department of Cultural Affairs
2010 Jackie Taylor (Black Ensemble Theater)

2011 About Face Theatre (Sara Karastas)
2012 Drury Lane Theatre (Bill Osetek)
2013 UIC School of Theatre and Music at Chicago


Secondary School Theatre

1986 Jerry Proffit

1987 Frank Mayfield

1988 Fred Hoebel

1989 Sandra Zielinski

1990 Carolyn Carson (Dahl)

1991 Max Culver

1992 D. Ann Jones

1992 Susan Rothchild

1993 Chuck Berglund

1994 Kurt Steinhauser

1995 Sharon Kociak

1996 Larry Williams

1997 Carol Weidman

1998 Tony Casalino

1999 Nathan N. Richmond Jr.

2000 Gregory Chew

2001 Robert M. Stelk

2002 John Muszynski

2003 National High School Institute

2004 Faye Ryan

2005 Carol Kapheim

2006 Timothy Ortmann

2007 Mark Kaetzer

2008 Suzanne Aldridge

2009 Mark Begovich
2010 DonnaMarie Burke

2011 Tim Conway
2012 Allan Kimball
2013 Cyndee Brown


University/College Theatre

1987 John Handcock Brooks, Jr.

1988 John Kirk

1988 Christian Moe

1989 No Award Given

1990 Richard Arnold

1991 Alvin Goldfarb

1992 Christian Moe

1993 Bernhard Works

1994 Ann Marie McEntee

1995 Giacomo Leone

1996 James De Young

1997 Kate Wulle

1998 Jo Anne Fox

1999 Rosaline D. Stone

2000 Tom Mitchell

2001 Anna Antaramian

2002 Fergis G. "Tad" Currie

2003 Robert Graves

2004 William Grivna

2005 Peter Cocuzza

2006 Zach Bloomfield

2007 Dan Haughey

2008 Eric Thibodeaux-Thompson

2009 John T. Oertling
2010 C. Otis Sweezey
2010 Darwin Reid Payne

2011 Susan Sharp 
2012 Kevin Long
2013 Rock Valley College Starlight and Studio Theatre


Award of Honor

1979 Anne Thurman

1980 Mina Halliday

1981 Wallace Smith

1982 James Sullivan

1983 Bernhard Works

1984 No Award Given

1985 Arthur Bloom

1985 David Gooder

1986 Richard Johnson

1987 Ralph Lane

1988 Jerry Proffit

1989 Scott Lebin

1990 Larry Schoeneman

1991 Byron Schaffer

1992 Roberta Volkmann

1993 Marshall Field and Co

1993 Steve Scott

1994 Fred Hoebel

1994 Jim Jewell

1995 John Hancock Brooks, Jr

1996 Sandra Zielinski

1997 Giacomo Leone

1997 Carrie Kaufman

1998 Richard Arnold

1998 Bob Schramm

1999 Betty Brandon

1999 Alvin Goldfarb

1999 Illinois Thespians

2000 Gene Kozlowski

2000 Judith Dawson

2001 Kurt Steinhauser

2001 Richard Christensen

2002 D. Ann Jones

2002 Illinois Arts Alliance

2003 Judith Swiger

2003 John Mahoney

2004 Patricia Haynes

2004 The Driehaus Foundation

2005 Shirley Madigan, Pres. IAC

2006 Steve Jacobs

2006 Joseph Jefferson Awards Comm.

2007 Theatre Building, Chicago

2007 Tom Mitchell

2008 Kristen Mackie

2008 Dean Richards, WGN Radio

2009 John Muszynski

2009 Goodman Theatre’s Community and Educational Programs
2010 Jim DeYoung
2010 Congresswoman Jan Schakowsky

2011 Ra Joy

2011 Timothy Ortman
2012 Chris Jones, Chicago Tribune
2012 Mark Begovich
2013 Joyce Piven
2013 Betsy Quinn

Anne Thurman Mentorship Award
2012 Steven Jacobs
2013 Jerry Proffit

Special 25th Anniversary

Service Awards

1998 WTTW-ArtBeat

1998 Jo Forsberg

 

Presidents

1973-1975 Norman Potts

1975-1977 Bernhard Works

1977-1979 Jerry Proffit

1979-1980 Carole Brandt

1980-1982 Arthur Bloom

1982-1984 Arthur Hopper

1984-1988 Scott Lebin

1988-1990 John Hancock Brooks, Jr

1990-1992 Fred Hoebel

1992-1994 Giacomo Leone

1994-1996 Donna Burke

1996-1998 Anna Antaramian

1998-2000 Patrica Haynes

2000-2002 Sandra Zielinski

2002-2004 Allan Chambers

2004-2006 Dan Haughey

2006-2008 John Muszysnski

2008-2010 Timothy Ortmann

2010-2012 Norman Engstrom
2012-2014 Kristen Mackie


Followspot Editors

1973-1975 Ruth Fischer

1955-1977 Norman Potts

1977-1979 Bernhard Works

1979-1981 Petina Tarr

1981-1986 Norman Potts

1986-1987 Tim Mooney

1987-1992 Jim Jewell

1992-1995 Fred Hoebel

1995-1996 Charles Eichler

1996-2002 Anne Thurman

2002-2005 Tina Salamone

2005-2006 Michael Buino

2006-2009 Jerry Proffit

2009-2010 Mel Ludington & Aimee-Lynn Newlan
2010-2013 Judy Klingner & Aimee-Lynn Newlan